Bloggbild för: Glutenfria midsommarbullar med kokosgräddsfyllning

Glutenfria midsommarbullar med kokosgräddsfyllning

Recept
7 oktober 2019 2 min läsning

Glutenfria, veganska och växtbaserade beroende på vilka ingredienser du väljer.

Blir 4-6 stycken bullar beroende på vilken storlek du gör.

Recept

Ingredienser

  • 5 dl glutenfritt, ekologiskt ljust mjöl eller ljust ekologiskt dinkelmjöl (ifall du tål lite gluten)

  • 3 tsk bakpulver

  • 3 msk kokossocker, lite till smeten och lite till jordgubbarna

  • 1 msk xylitol eller annan sötning (till kokosgrädden)

  • ½ tsk finmalet havssalt

  • ¼ tsk kardemumma

  • 2,5 dl osötad mandelmjölk eller havremjölk

  • 1 msk smält kokosolja

  • 1 burk kyld kokosgrädde/mjölk

  • 1 tsk vaniljextrakt

  • Jordgubbar, skivade och hela

Såhär gör du:

Förbered dagen innan:

Kyl 1 burk kokosgrädde i kylskåpet i minst 8 timmar

Förbered 1h innan:

Förvärm ugnen till 180° C. Förbered en bakplåt med bakplåtspapper.
Kyl en stor skål av metall och vispen i frysen (ska vara där 1 timme).

Så gör du:


Bullarna

Blanda mjöl, bakpulver, 2 msk kokossocker, havsalt och kardemumma väl.

Tillsätt mandelmjölk, kokosnötsolja och vanilj och rör om tills degen är jämn. Degen ska vara tjock och klibbig.

Dela degen i fyra-sex stycken bitar och lägg dom på bakplåtspappret.

Baka i 30 minuter eller tills de är guldbruna. Ta ur ugnen och låt svalna.

Jordgubbarna

Blanda skivade jordgubbar och 1 msk kokossocker. Låt stå i 30 minuter. Behåll några hela jordgubbar för dekoration.

Kokosgrädden

OBS! Kokosgrädden ska ha stått i kylskåp i minst 8 timmar eller över natten. Metallskålen och vispen ska ha varit i frysen 1 timme innan du gör grädden.

Öppna burken med kokosgrädden, var försiktig så att du inte skakar den. Använd bara den fasta/tjocka delen av kokosgrädden/mjölken, spara kvarvarande vätska för en annan dag, till en gryta eller liknande.

Mixa kokosgrädden med en kyld elektrisk mixer eller elvisp på medelhastighet en stund och gå sedan upp till hög hastighet. Mixa tills styva toppar bildas, vilket kan ta upp till 10 minuter. Tillsätt valfri sötning (tex. xylitol) och vaniljextrakt till grädden och mixa i 1 minut till.

Självklart kan du använda vanlig, ekologisk grädde istället beroende på din diet, önskemål och tålamod =). Vi har också sett att Renee Voltaire nu erbjuder vispbar kokosgrädde!

Sista steget

Dela de svala bullarna i hälften och sprid ut lite av kokosgrädden på botten, lägg på ett lager skivade jordgubbar, lägg på mer grädde på jordgubbarna och sätt sedan på locket. Dekorera med hela jordgubbar på tallriken och kanske citronmeliss eller mynta.

Glad midsommar!

Rahima Knutsson
Skrivet av

Rahima Knutsson

Rahima är vår produktspecialist inom kroppsvård och näring. Hon är utbildad inom näring, avslappning, yoga, massage, sound healing och personlig utveckling. Kort sagt, hon kan mycket om allt som får dig att må bra.